02březen2024

header-actual2

 

Od roku 2000 umožňují naše výroční zprávy sledovat přehled vývoje našich projektů. Kromě shrnutí našeho aktuálního projektu tato sekce také zahrnuje již dokončené projekty. Můžete tak jít po stopách „Aktive Direkt Hilfe“ v Africe. Navíc zde každý měsíc zveřejňujeme nejnovější zprávy ohledně právě probíhajícího projektu.

Přehledy roku
srp 2020

Průběžná zpráva 2020

I naše škola v Mabale byla kvůli koronaviru uzavřena

Uzavření se týkalo všech škol a univerzit v Demokratické republice Kongo od března tohoto roku. I v Kongu, podobně jako na celém světě, šlo o zcela bezprecedentní situaci, na kterou nebyla země vůbec připravena.

Mezi konžským venkovem a rozvinutým světem však existuje jeden podstatný rozdíl. Bez připojení k internetu bylo pro učitele a studenty v Mabale pokračování výuky zhola nemožné.

Další výzvou pro náš školní projekt představuje skutečnost, že samotné vybudování školních budov je vždy jen první krok. Druhým krokem musí být zabezpeční chodu školy po stránce finanční tak, aby mohla fungovat nezávisle na naší další pomoci. Ve většině škol na světě po jejich zřízení zajišťuje další chod buďto stát, nebo se prostředky získají od rodičů formou školného. Když ale postavíte školu v Kongu a podaří se vám ji zaregistrovat u ministerstva školství, jako v našem případě, pořád to neznamená, že učitelé budou automaticky dostávat svoji výplatu.

Na počátku roku 2020 rozhodla konžská vláda o rozšíření možnosti bezplatného vzdělávání pro žáky prvního stupně státních škol. Nicméně to neplatí, pokud se jedná o školu střední, jakou je i ta naše. Jestliže nabízíme vzdělávání zdarma, což je v Kongu věc neslýchaná, musíme najít jiný způsob, jak školu financovat.

Platy učitelů nejprve hradila naše partnerská organizace BBK, posléze to pro ni už nebylo dál možné. ADH tedy převzala úhradu výplat učitelů od dubna 2019, což na nás klade dost velký tlak. Stále doufáme, že již brzy bude vláda sama platit své vlastní učitele, vzhledem k tomu, že škola je registrována jako státní.

Abychom zajistili platy učitelů do budoucna i bez ohledu na angažovanost vlády, zahájili jsme také další zemědělský projekt. K dispozici máme pozemky kolem školních budov. Projekt zatím funguje nejlépe ze všech, které jsme dosud v Kongu provozovali. Díky řediteli školy a vedoucímu projektu, výbornému agronomovi Philemonovi, dělá náš zemědělský projekt velké pokroky. Philemon take založil malou drůbeží a mini králičí farmu, v současné době máme 43 slepic a 4 králíky.

Organizace PIREDD (součást projektu OSN “Redukce emisí, boj proti odlesňování a degradaci zemědělské půdy”) zaznamenala potenciál našeho zemědělského projektu a věnovala naší škole 1100 palmových semen, ze kterých budou vypěstovány sazeničky k osázení 7 hektarů pozemků. Naši žáci se pod vedením učitelů budou starat o tuto plantáž k produkci palmového oleje. Veškeré výnosy z prodeje produktů patří škole a měly by do budoucna přispět k její finančí nezávislosti.

Madlen pokračuje ve své obětavé práci a péči o asi 100 dětí – miminek až tříletých- v sirotčinci Kimbondo na okraji Kinshasy. Stará se nejen o jejich každodenní fyzické potřeby, ale usiluje i o zajištění lepších možností vzdělávání. Žije v sirotčinci bez jakékoli mzdy už od roku 2011, její úžasnou práci rádi podporujeme. V nedávné době se jí podařilo zachránit podvyživené miminko, které kdosi odložil u hlavní brány.

Náš známý Jakisa z Bunie na východě Konga nám napsal o dalších hrůzách, ke kterým v této části země opět došlo. Další tisíce lidí byly zmasakrovány, nikomu ale není dovoleno, aby tyto události kamkoli reportoval nebo dokumentoval. Jakisa nám poslal několik snímků, které dokládají nesmírnou tragédii, pokračující v této zemi bez vědomí či zájmu okolního světa.

To mě opět přivádí k tématu mé knihy, kterou jsem napsal, abych této zemi ještě více pomohl. Zde popisuji přesně, co a proč se v této zemi děje, a zároveň se dotýkám mnoha dalších aktuálních témat. Momentálně dokončuji anglickou a německou verzi knihy a snažím se najít nejlepší způsob, jak ji vydat. Více o obsahu knihy se můžete dozvědět také z této přednášky.

Aby náš projekt v Kongu nadále dobře fungoval a rozvíjel se navzdory mnoha potížím, neustále, někdy i denně komunikujeme s našimi místními partnery. Jsme velmi vděčni za vaši pomoc, bez níž by nic z naší práce v Africe nebylo možné. Jménem našeho ředitele Philemona, 276 žáků, 15 učitelů a 2 strážných – VELIKÉ DÍKY!

Přejeme vám pevné zdraví,

Wolfgang, Lenka a tým

Fotogalerie
První ovoce - papája vlevo, avokádo uprostřed, sazeničky dalších stromků1100 palmových semen pro 7 ha plantážPrvní ovoce - papája vlevo, avokádo uprostřed, sazeničky dalších stromkůBanánovníkům se daříPřed pandemií, krmení slepicMadlen a opuštěné miminko SissiProřezávání 3 řad akátových stromů zasazených k ulici jako plot a ochrana školních budovUčitelé během pandemie vyrazili pomáhat na školní pozemkyPrvní ovoce - papája vlevo, avokádo uprostřed, sazeničky dalších stromkůAvokádo a mnoho dalších sazeničekNádrž na vodu k zalévání

Přehledy roku

  2003 – 2004: Přišli jsme do Kinshasy po ničivé občanské válce v Kongu, dovezli do Afriky náš třetí kontejner a rozdělili potřebným humanitární pomoc.

10 výročí “Aktive Direkt Hilfe”

Novinky

Pokud se chcete přihlásit k odběru našeho zpravodaje, pošlete nám prosím zprávu.

Předplatit

Navázat kontakt

Máte dotaz nebo připomínku? Prosím, obraťte se přímo na nás! Vaše zpráva nás potěší a budeme se snažit co nejrychleji reagovat.

Navázat kontakt

Chci pomoci

Chtěli byste vědět, jak nám můžete pomáhat s naší pomocí v Kongu? Tady se můžete o různých možnostech podpory dozvědět více.

Pomoci ADH