16duben2024

header-actual2

 

Od roku 2000 umožňují naše výroční zprávy sledovat přehled vývoje našich projektů. Kromě shrnutí našeho aktuálního projektu tato sekce také zahrnuje již dokončené projekty. Můžete tak jít po stopách „Aktive Direkt Hilfe“ v Africe. Navíc zde každý měsíc zveřejňujeme nejnovější zprávy ohledně právě probíhajícího projektu.

Přehledy roku
pro 2020

Přehled roku 2020

Projekty ADH jsou letos ve stínu viru COVID 19

Podobně jako v ostatních částech světa byl i život v Kongu letos výrazně poznamenán pandemií způsobenou virem COVID 19. Všechny školy a university byly od března zavřené. Naštěstí došlo v říjnu k jejich znovuotevření. Jsme za to velmi vděčni, vždyť v mnoha jiných zemích školy neotevřely nebo byly opět uzavřeny z důvodu další vlny pandemie.

Pokud dojde v rozvinutých zemích k uzavření škol, výuka pokračuje online. V konžských venkovských školách to není možné – dětem chybí potřebné technické vybavení, elektřina, internet atd.

Jiným problémem místního školství je skutečnost, že učitelé na nově vzniklých školách nejsou placeni státem – týká se to zejména středních škol ve vnitrozemí, tedy i naší školy v Mabale. Aby tedy školy mohly fungovat a platit učitele, musí studenti hradit školné. Jelikož ale chceme nabízet dětem vzdělání zdarma, musíme si poradit jinak a najít alternativní způsob financování.

ADH nyní platí polovinu mzdových nákladů na 15 učitelů a ředitele školy, zatímco naše partnerská organizace BBK by měla hradit druhou polovinu. Naneštěstí tu ale došlo k určitému nesouladu, proto se teď snažíme najít pro všechny přijatelné řešení. Jednou z možností, jak zajistit platy učitelů, je povzbudit je v pěstování zemědělských produktů na našem 40ti hektarovém pozemku kolem školy.

Učitelé začali s naší podporou pěstovat také maniok. Jsme rádi, že jim jejich studenti s prací na maniokové plantáži pomáhají. Mají tu výbornou příležitost ověřit si nabyté znalosti v praxi. Učitele a studenty neustále povzbuzujeme, aby pokračovali v zemědělských aktivitách a pěstovali více zemědělských produktů pro potřeby financování školy. Na naší slepičí a králičí farmě se studenti úspěšně učí starat o chovná zvířata.

Místní organizace PIRRED, financovaná zdroji Světové banky, nám pro naše pozemky věnovala 1100 sazeniček na palmovou plantáž. Jelikož se náš agronom a ředitel školy Philemon tohoto projektu ujal velmi úspěšně, daroval PIRRED později dalších 1000 sazeniček akácie, abychom je mohli vysázet kolem hranic našeho pozemku.

Na počátku školního roku jsme menší částkou podpořili naši školu v Tshikapě, ředitel Pierre je za jakoukoli pomoc velmi vděčný. Škola v Mushapu funguje zcela nezávisle.

Do Madlenina sirotčince Kimbondo na předměstí Kinshasy jsme dopravili sedm beden kvalitních školních uniforem, které darovala English International School of Kinshasa. Madlen buduje s pomocí přátel nové školní budovy poblíž sirotčince a uniformy budou potřeba pro “její” děti.

Každoroční setkání členů ADH se poprvé v historii konalo prostřednictvím videokonference. Byly dodrženy všechny formální náležitosti a projednána připravená témata, dále došlo ke dvěma personálním změnám v organizaci: mezi členy týmu vítáme našeho dlouholetého příznivce Andrease Bödekera (tatínka Melanie Oetinger) a Jens Oetinger byl zvolen novým prezidentem ADH.

Lenka vede skupinku mladých lidí, kterým na pravidelných 14ti denních setkáních pomáhá v osobním duchovním růstu. Druhá vlna pandemie, která zasáhla Českou republiku velmi silně, způsobila, že se všichni setkávají především online.

Wolfgang supervizuje náš tým v Kongu, vede četnou mailovou komunikaci, stará se o získávání příspěvků a současně připravuje svou knihu k publikaci. Wolfgangův zeť Vincent s ním vytváří webové stránky knihy, kde bude možné snadno si přečíst, poslechnout či shlédnout zajímavé odkazy, kterých je v knize velké množství. Zároveň tu bude možnost prohlédnout si mnoho krásných fotografií v lepší kvalitě a velikosti, než bude moci nabídnout tištěná kniha.

Moc děkujeme za všechnu vaši pomoc a podporu, bez kterých by žádný z našich projektů nebyl možný.

Fotogalerie
Bedny školních uniforemŽáci si cení školy zdarmaVšichni jsou velmi vděční za znovuotevření škol v říjnuMláďátka králíčků určených k výuce chovatelstvíMadlen se s radostí a obětavostí každý den stará o asi 100 malých sirotkůMadlen se s radostí a obětavostí každý den stará o asi 100 malých sirotkůŽáci zalévají 1000 výhonků akácieMláďátka králíčků určených k výuce chovatelstvíŽáci připraveni zasadit sazeničky akácie kolem školního pozemku1,100 palmových sazeniček u školyPředstavitelé Světové banky přijeli z Kinshasy na prohlídku sazeniček a chovatelského projektuKaždoroční setkání členů ADH , poprvé online: Wolfgang & Lenka, Rudolf, Andreas, Melanie & Jens a JosŘeditel Philemon s novými školními materiály

Přehledy roku

  Abychom výrazně zlepšili vyhlídky dětí (a tím i jejich rodin!), dali jsme si za cíl umožnit dětem dobré vzdělání a všestranně je podporovat.

Náš cíl – zajistit vzdělání

Novinky

Pokud se chcete přihlásit k odběru našeho zpravodaje, pošlete nám prosím zprávu.

Předplatit

Navázat kontakt

Máte dotaz nebo připomínku? Prosím, obraťte se přímo na nás! Vaše zpráva nás potěší a budeme se snažit co nejrychleji reagovat.

Navázat kontakt

Chci pomoci

Chtěli byste vědět, jak nám můžete pomáhat s naší pomocí v Kongu? Tady se můžete o různých možnostech podpory dozvědět více.

Pomoci ADH