02březen2024

header-actual2

 

Od roku 2000 umožňují naše výroční zprávy sledovat přehled vývoje našich projektů. Kromě shrnutí našeho aktuálního projektu tato sekce také zahrnuje již dokončené projekty. Můžete tak jít po stopách „Aktive Direkt Hilfe“ v Africe. Navíc zde každý měsíc zveřejňujeme nejnovější zprávy ohledně právě probíhajícího projektu.

Přehledy roku
pro 2014

499 studentů a výstavba školy pokračuje

Vzdělávání dětí pokračovalo zdárně i v roce 2014 a naše škola se i nadále rozrůstá. Základní škola má nyní 414 žáků, kteří navštěvují naší školu zdarma. Lidé z Mushapa a okolních vesnic nás požádali, zda bychom neotevřeli také střední školu, která funguje od tohoto školního roku a nyní do ní chodí 85 studentů. Vesničané vědí, že naše finanční prostředky jsou omezené, a proto nám nabídli, že budou platit učitele, aby nemuseli posílat své děti do 65 km vzdálené Tshikapy, kam nemají možnost se dopravit.

Jedná se o technickou odbornou školu s důrazem na zemědělskou výuku. Ing. Jean je zemědělský odborník s mnohaletou praxí a zkušeností i v zahraničí. Náš pozemek a Ing. Jean, to jsou ty nejlepšími předpoklady pro úspěšnost naší školy. Starší student absoluvují rovněž hodiny výpočetní techniky, pro které jsme škole věnovali další laptop. Přivezli jsme také dobrou kopírku, takže škola může mj. tisknout vysvědčení 3x ročně, jak je zde zvykem. Jean pro nás našel nového učitele, Jéremie, který studoval v Kinshase a má mnohaleté zkušeností z Kamonii a Tshikapy. Je velice dobrý učitel francouzštiny, také vyučuje zdravotnickou nauku a školí učitele ze základní školy.

Naším největším vítězstvím tento rok byl průlom týkající zastavení výstavby školy nadnáčelníkem Mungambou, ke kterému došlo v březnu, v době Josova pobytu v Mushapu. Mungambův asistent nám při té příležitosti zkonfiskoval stavební materiál a požadoval velkou finanční částku a dary. Členové našeho sdružení ADH Congo v Kinshase, Gilbert a Mpona, se ho pokoušeli přimět ke změně stanoviska, zatímco André kontaktoval guvernéra West Kasai, ale nic nepomohlo. Po osmi měsících a mnoha pokusech vyrešit tento problém nakonec André zavolal ministru školství panu Makeru Mwangovi, který byl chováním náčelníka šokován a okamžitě zakročil. Během jednoho týdne nám byl všechen zkonfiskovaný materiál vrácen a výstavba obnovena, aniž bychom museli platit jakékoli úplatky! To není v Kongu nic menšího než zázrak!

Naše komunikace s Jeanem funguje dobře, jsme s ním prakticky v denním kontaktu prostřednictvím e-mailu, případně telefonicky. Připravil plán výstavby dalších školních budov podle týdeního harmonogramu, který se zatím daří dodržovat. Kvůli přerušené výstavbě 70 pytlů cementu ztvrdlo a už nejsou k použití, a tak musel Jean nakoupit cement nový. Odjel pro něj do Angoly, neboť je tam levnější než v Tshikapě. Druhá školní budova na našem pozemku je napůl hotová a nyní vyrábíme cihly pro třetí budovu. V každé z těchto budov budou 4 učebny, takže spolu se 2 velkými učebnami, které jsou v naší první budově, budeme mít celkem 10 školních učeben z cihel. Tím zajistíme škole dobrou budoucnost, neboť dočasné školní budovy z původních budov farmy již příliš dlouho nevydrží. Všechny ostatní budovy na farmě, které nebyly vůbec udržovány, se už rozpadly. Je nejvyšší čas, abychom celou školu přestěhovali do nových cihlových budov.

Bohužel v rodinách učitelů a některých vesničanů došlo k úmrtím několika miminek, zemřelo i několik dospělích, a to kvůli zcela nedostatečné zdravotní péči. Doktor, který pracoval v Mushapu, neměl dostatečnou kvalifikaci. Zjistilo se to až v okamžiku, kdy udělal několik fatálních chyb a utekl. Chceme řešit i tento problém, nyní se snažíme získat nutnou finanční podporu. I my jsme čelili zdravotním problémům. Lenka musela v Evropě podstoupit dvě operace; první z nich se ukázala být komplikovanější, než se očekávalo, a proto byla nezbytná ještě druhá opravná operace. Díky Bohu všechno nakonec dobře dopadlo a teď se jí daří velice dobře. Ale Jos, který v Mushapu mnoho měsíců velice pomáhal, má rakovinu močového měchýře. Jsme velice vděční, že se mu v současné době v Německu dostává dobré lékařské a soukromé péče.

Naše malá rodinka se rozhodla ještě jednou pro dlouhodobý pobyt v Kongu, než Anisska zahájí příští rok v Čechách svoji povinnou školní docházku. Najma, naše dobrá známá v Kinshase, přijala Anissku zdarma do školy. Jedná se o velkou mezinárodní školu, která patří Najmině rodině. Jsme za to velice vděční, jinak bychom si to tu nemohli dovolit.

Známá pana Mpony, vdova Mama Sara a její rodina, nás velkoryse nechali využívat za velmi nízkou cenu přístavek na jejich pozemku, ve kterém jsou 2 místnosti. Je na velmi dobrém místě, jelikož odtud můžeme chodit do školy pěšky a vyhneme se tím dvakrát denně šílené zácpě, kdy doslova stovky aut přivážejí a vyzvedávají studenty ze školy.

Naše další plány: dokončit dvě nové školní budovy a dát poslední šanci zemědělskému projektu, tentokrát na našem pozemku, na který budou dohlížet učitelé a studenti. Tento projekt napomůže výuce zemědělství, které je dle našeho názoru nejlepším způsobem, jak si zde lidé mohou vydělat v budoucnosti na živobytí. Plánujeme postavit 7 jednoduchých a pevných domků kolem našeho pozemku pro učitele, kteří nežijí poblíž, aby nám také pomohli ochránit úrodu před zloději. Pokoušíme se přimět vládu, aby vyplácela učitelům minimální mzdu. Produkty ze zemědělského projektu by měly rovněž napomoci tomu, aby studenti mohli i nadále chodit do školy zdarma.

Fotogalerie
Učitelé, horní řada zleva: pí Odette, p. Kamba, p. Felicien, p.Kapinga, ředitel Pierre, p. Mukendi, p. Anaclet, p. Romain; dolnířada zleva: p. Alain, p. Mukoma, p. OmerNákladní kola převáží cement440 dětí na prvním stupni, 60 studentů druhého stupně, 500 dětí celkemRobert, Laurent a pomocník v akciJean (vpravo), Jeanpy a dárky, které jsme přivezli do školyJean, paní Manig a Wolfgang (vpravo) při setkání s učiteliJean & paní Manig na ananasovém poli před našimi novými školními budovamiLenka, Wolfgang a Anisska v sirotčinci v KinshaseCesta z Tshikapy do Mushapa. Uvízli jsme v bahně na 2 hodiny.Paní Manig při návštěvě našich nových třídhotové dílose uvnitř oheň a otvory budou pevně uzavřeny.První ananasy, které rostou v blízkosti naší školyZ cihel tvorba pece se dvěma otvory. Poté, co budou pokryty hlínou, zapálí

Přehledy roku

  Jsme ADH – seznamte se s námi!

O ADH

Novinky

Pokud se chcete přihlásit k odběru našeho zpravodaje, pošlete nám prosím zprávu.

Předplatit

Navázat kontakt

Máte dotaz nebo připomínku? Prosím, obraťte se přímo na nás! Vaše zpráva nás potěší a budeme se snažit co nejrychleji reagovat.

Navázat kontakt

Chci pomoci

Chtěli byste vědět, jak nám můžete pomáhat s naší pomocí v Kongu? Tady se můžete o různých možnostech podpory dozvědět více.

Pomoci ADH